-

Contact Information

​General Office

P.O. Box 41476
Olympia, WA 98504-1476
(360) 902-7272
EASMail@des.wa.gov

Assistant Director

William J. Frare, P.E.
(360) 407-8239
bill.frare@des.wa.gov

Program Manager

Janet R. Jansen, AIA, LEED AP
(360) 407-8265
janet.jansen@des.wa.gov

Assistant Program Managers

Nancy K. Deakins, P.E.
(360) 407-9333
nancy.deakins@des.wa.gov

Aaron Young, P.E.
(360) 628-6424
aaron.young@des.wa.gov

Diana Peeples
(360) 407-7929

Energy Program Manager

Roger Wigfield, P.E.
(360) 407-9371
roger.wigfield@des.wa.gov

Questions:

EASMail@des.wa.gov
(360) 902-7272

Engineering & Architectural Services (E&AS)

E&AS Assigns a Project Manager to assist you in keeping your project on time and within budget. Contact your Project Manager now for:

Map of E&AS Projects 

Washington State Community and Technical Colleges
1. Bates Technical College Dino Othieno
(360) 239-3225
2. Bellevue College
(360) 701-7344
3. Bellingham Technical College Kevin Barber
(360) 628-6417
4. Big Bend Community College

David Hickman
(360) 407-7950

(360) 407-9352
5. Cascadia College
(360) 407-7978
6. Centralia College Rafael Urena
(360) 239-3225
7. Clark College Yelena Semenova
(360) 407-9338
8. Clover Park Technical College Dino Othieno
(360) 239-3225
9. Columbia Basin College Dave Hickman
(360)407-7950
10. Edmonds Community College Indra Jain
 
11. Everett Community College
(360) 407-7978
12. Grays Harbor College Stacy Simpson
(360) 349-2341
13. Green River College Julie Nakahara
(360) 239-7706
14. Highline College Julie Nakahara
(360) 239-7706
15. Lake Washington Institute of Technology Tony Ifie
(360) 407-9250
16. Lower Columbia College (Longview) Yelena Semenova
(360) 407-9338
17. North Seattle College Jon Taylor
(360) 628-3524
18. Olympic College David Hruska
(360) 407-7914
19. Peninsula College Tony Ifie
(360) 407-9250
20. Pierce College – Fort Steilacoom Chris Gizzi 
(360) 407-9304
21. Pierce College – Puyallup Chris Gizzi
(360) 407-9304
22. Renton Technical CollegeNancy  Nancy Deakins
(360) 407-9333
23. Seattle Central College David Hruska
(360) 407-7914
24. Shoreline Community College Jon Taylor
(360) 628-3524
25. Skagit Valley College Kevin Barber
(360) 628-6417
26. South Puget Sound Community College

Stacy Simpson
(360) 407-9340

27. South Seattle College Jonathan Martin
(360) 239-3350
28. Spokane Community College Gloria Miller
(509) 389-5819
29. Spokane Falls Community College Gloria Miller
(509) 389-5819
30. Tacoma Community College Jonathan Martin
(360-407-9353
31. Walla Walla Community College
(360)407-7942
32. Wenatchee Valley College David Lohrengel
(360) 239-0151
33. Whatcom Community College Kevin Barber
(360) 628-6417
34. Yakima Valley Community College David Lohrengel
(360) 239-0151

 

 

Washington State Agencies
Center for Childhood Deafness and Hearing Loss Yelena Semenova
(360) 407-9338
Commerce, Dept. of Janet Jansen
(360) 407-8265
Corrections, Dept. of Team C
(360) 628-6424
Eastern Washington State Historical Society Gloria Miller
(509) 389-5819
Ecology, Dept. of
(360) 407-7929
Employment Security, Dept. of Douglas McCudden
(360) 407-9302
Enterprise Services, Dept. of Janet R. Jansen
(360) 407-8265
Fish & Wildlife, Dept. of Sidney Hunt
(360)407-9357
Labor & Industries, Dept. of Hamed Khalili
(360) 407-7979

Military Dept.-Readiness Center, Tumwater

 

Military Dept.-Readiness Center, Centralia

 

Military Dept.-Readiness Center, Tri-City

Dino Othieno
(360) 239-3225

(360) 407-7924 
 
(360) 239-0151
Natural Resources, Dept. of Jeff Gonzalez
(360) 407-9302
Pollution Liability Insurance Agency David Hickman
(360) 407-7950
Social and Health Services, Dept. of Team D
(360) 628-6424
Secretary of State's Office Debra Delzell
(360)407-8786
Veteran's Affairs, Dept. of Dave Hickman
(360) 407-7950
Washington State Patrol Dave Hickman
(360) 407-7950
Washington State School for the Blind Yelena Semenova
(360) 407-9338
Washington State Historical Society Rafael Urena
(360) 407-7924

 

 

 

K-12 Schools Cities, Counties, Other
Janet R. Jansen, AIA, LEED AP
(360) 407-8265
Nancy K. Deakins, P.E.
(360) 407-9333

 

Energy Program

Providing energy conservation services for state agencies, public school districts, colleges and universities, and local government facilities.

 

Programs Service Area Name Phone
Energy Program Manager   Roger Wigfield, P.E. (360) 407-9371
ESPC
Portfolio Manager
Waste Water Management
Grays Harbor, Jefferson, Kittitas, Pacific, Pierce, Yakima, and Wahkiakum counties Donna Albert, P.E. (360) 489-2420
ESPC

ELCCA

Pierce, King, Seattle, Snohomish, Whatcom, and Yakima Counties Doug Kilpatrick, P.E. (360) 407-9380

ESPC

Department of Correction facilities, Capitol Campus, Veterans Affairs, and Western Washington Doug Kilpatrick, P.E. (360) 407-9380
ESPC King, Kitsap, Clallam and Thurston, counties, State Patrol, University of Washington Bothell Campus, and Port of Seattle/ Statewide Doug Kilpatrick, P.E. (360) 407-9380
Resource Conservation Mgr. (RCM) Clark, Cowlitz,  Lewis, and Skamania counties Capitol Campus Ron Major (360) 239-4134
ESPC Eastern Washington Chris McCarthy, P.E. (509) 533-8200
ESPC
 
Olympia South, Clark, Cowlitz, Lewis, Thurston, and Skamania counties Bala Ramaya, P.E. (360) 407-9378
ESPC Clark, Cowlitz,  Lewis, and Skamania Thurston Counties Steve Bolinger, P.E. (360) 407-8167
ESPC Clallam, Kitsap, Mason, Pierce and Lewis counties Lisa Steel (360) 407-9373
ESPC
Building Commissioning
Pierce, King and Snohomish Counties Joe Sullivan, P.E. (360) 407-9377
ESPC Eastern Washington Kirsten G. Wilson, P.E., CEM, CMVP (509) 533-8282
ESPC Pierce, King, Seattle, Snohomish, Whatcom​ Butch Boles​ ​(360) 480-3632
ESPC Eastern Washington Alysa Wiyrick (509) 533-8200
Program Budget and Operations Program Analyst Lead Kathi Fyfe (360) 407-9372
Program Support​, M&V Coordinator Management Analyst​ ​Katie Curl ​(360) 407-7911